אורי דביר

"כשאני מצייר, אני מרגיש מחובר", אומר אורי דביר הצייר על עצמו. נולד וגדל בשכונת אחוזה בחיפה, בבית ששכן על וואדי וורדיה. "כילד, נהגתי לשוטט ולחקור את מסתרי הוואדי וחורבותיו".  למד במכללת "עין הוד" וכן אצל הצייר שמואל בונה ז"ל, ולימים הפך במשך כמה שנים לצייר רחוב באמסטרדם, בפריז ובבריסל, בהעתקת ציורי המאסטרים ברחוב, בגירי פאסטל, כמו למשל: צייר את ה"מונה ליזה" בגודל 2.00X3.00 מ' על האספלט החשוף, תוך שהקהל מסביב צופה ומגיב. "ניסיון זה, נתן לי להבין משהו על דרכי באמנות ועל הסטנדרט האמנותי, שאני רוצה לאמץ". לאחר הלימוד בהעתקת המאסטרים: ליאונארדו, מיכלאנג'לו, רפאל, בוטצ'לי, רמברנדט, וכן דלקרואה, מאנה, דגה ועוד, החל בגיל 29 לשמור תורה ומצוות.
בשנת 1991 עבר להתגורר בבירייה שבגליל, ובשנים האחרונות בקריית האמנים בצפת, בסטודיו שבו הוא מצייר ומלמד ציור.
אורי דביר מצייר את אהבותיו, דמויות בני משפחתו, חברים ודמויות איקוניות של רבנים. כשמושא השראתו המקצועית באה מהמאסטרים הגדולים, ולא רק, ציוריו הם מלאכת מחשבת מומחשים הבאים מהלב ומתובנה רוחנית ודתית, כמו גם ציורים בסגנון פתוח, חופשי ואקספרסיבי.
יצירתו המגוונת עברה תהליכים לאורך השנים: מציורים בצבעי פסטל על מדרכות באמסטרדם, בפריז בדיזנגוף בתל אביב ובחיפה, לציורי דיוקנאות בצבעי שמן, עשירי הבעה.
השתתף בתערוכות בארץ ובחו"ל, וציוריו נמצאים באוספים פרטיים.

 

דילוג לתוכן